Решение IV симпозиума врачей-эндоскопистов Украины "Современная диагностическая и лечебная эндоскопия" г.Полтава - г.Миргород, 26-27 мая 2011 г.
Рішення IV симпозіуму лікарів-ендоскопістів України
“Сучасна діагностична та лікувальна ендоскопія”
м. Полтава – м. Миргород, 26-27 травня 2011 р.
-
Тактика ведення хворих при епітеліальних неоплазіях шлунково-кишкового тракту повинна відповідати Міжнародній (Віденській) класифікації (по R.L. Schlemper з співавт., 2000 р.).
-
При описанні пухлинних уражень стравоходу, шлунку і товстого кишківника користуватись Паризькою ендоскопічною класифікацією (2002 р.).
-
Застосовування тотальної хромоколоноскопії є найбільш інформативним, завершальним і основним методом в діагностиці захворювань товстої кишки, особливо її передракових станів.
-
Седацію під час проведення колоноскопії доцільно використовувати лише у випадках коли лікар-ендоскопіст є досвідченим експертом у діагностичній колоноскопії та у малоінвазивних ендохірургічних втручаннях при неї.
-
Вважаємо пріоритетним проведення вторинної профілактики раку та створення національних програм скринінгу раку шлунково-кишкового тракту в Україні.
-
Ендоскопічну поліпектомію, ендоскопічну резекцію та дисекцію слизової оболонки вважати ефективним методом профілактики і лікування передракових станів товстого кишківника. При цьому користуватись класифікацією Kudo (1994 р.) та Sano (2006 р.).
-
Термін «Стравохід Барретта» – означає наявність вогнищ метаплазії, спеціалізованого кишкового циліндричного епітелію в слизовій оболонці стравоходу. Спеціалізований кишковий циліндричний епітелій – це неповна тонкокишкова метаплазія з наявністю бокаловидних клітин. Діагноз «Стравохід Барретта» виставляється лише після патоморфологічного підтвердження. При ендоскопічному описанні метаплазії у стравоході користуватись Празькими (2004 р.) та Паризькими (2004 р.) критеріями та застосовувати цей термін як запропонувало у 1999 році Японське товариство захворювань стравоходу (Japanese Society for Esophageal Diseases) – вистелений циліндричним епітелієм стравохід – CLE (columnar-lined esophagus) з або без кишкової метаплазії, як було прийнято Асоціацією лікарів-ендоскопістів України в 2006 році.
-
При підготовці пацієнтів до проведення колоноскопії використовувати препарати,що містять поліетиленгліколь (Фортранс, Ендофальк) та препарати на основі натрію фосфата (ФЛІТ ФОСФО-СОДА). Для покращення ефективності та якісті підготовки кишківника використовувати препарати поліетиленгліколю, в поєданні з симетиконом згідно наступної схеми: за день до проведення колоноскопії у другій половині дня пацієнт протягом двох годин приймає 2,0 літра розчину поліетиленгліколю, з одночасним прийомом 2 капсул (80 мг) симетикону 3 рази (2 капсули на початку прийому першого літра поліетиленгліколю і по 2 капсули після кожного літра). В день проведення обстеження зранку пацієнт протягом двох годин приймає наступні 2,0 літра розчину поліетиленгліколю, з одночасним прийомом 2 капсул (80 мг) симетикону 3 рази (2 капсули на початку прийому першого літра поліетиленгліколю і по 2 капсули після кожного літра). Колоноскопія проводиться за декілька годин після закінчення прийому розчину поліетиленгліколю.
-
Вважаємо за доцільне об’єднувати ендоскопічні кабінети у відділення (районні, міжрайонні) з концентрацією персоналу та обладнання на однієї базі лікарняного закладу який має хірургічний стаціонар, що дозволить підвищити якість обстеження, проведення дезінфекції ендоскопів та надати медичну допомогу у повному обсязі, при виникненні ускладнень.
-
Для проведення очищення, дезінфекції та стерилізації ендоскопів, а також медичного інструментарію до них рекомендуємо застосовувати ферментативні детергенти Бодедекс Форте, Сайдезим, Aniozim-DD1, Gigazyme та дезінфектанти Cidex OPA, Nu Cidex, Anioxid 1000, Secusept active, Aniosept active, Korsolex baziс, Korsolex екстра, Korsolex plus, тому що ці препарати добре вивчені, їх висока ефективність доведена і вони застосовуються у провідних західних країнах світу. Ці препарати рекомендовані до застосування виробниками ендоскопів та провідними ендоскопічними асоціаціями світу (Британською, Американською, Європейською, Німецькою, Французькою та іншими). Інші зареєстровані в Україні препарати досконало не вивчені, ефективність та вплив їх не доведена і вони не використовуються в розвинутих країнах.
-
ЕРХПГ необхідно проводити за рекомендованими показаннями (Індикатори якості ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії. Клінічні настанови // Укр. ж. малоінвазивної ендоск хір. – 2010. – Vol. 14, №2. – С.43-47).
-
ЕРХПГ виконувати в окремих, відповідно обладнаних приміщеннях (рентгенопераційних), з дотриманням всіх необхідних норм радіаційного захисту персоналу і пацієнта.
-
Провести атестацію робочих місць персоналу, що задіяний в рентгенопераційних. При відповідному навантаженні роботи в рентгенопераційній, персонал повинен бути внесений до категорії А, з наступним поданням на пільгове пенсійне забезпечення.
-
Вважати хворих з механічною жовтяницею, особливо важкого ступеня (загальний білірубін > 200 Ммоль/л), як ургентних. Таким пацієнтам ЕРХПГ необхідно виконувати в перші 24–48 год. від поступлення хворого в стаціонар.
-
Для забезпечення комфортних та надійних умов роботи, як для пацієнта так і для персоналу, рекомендувати проведення ЕРХПГ з відповідним анестезіологічним забезпеченням.
-
Вважаємо за доцільне проводити закупівлю відеоендоскопів замість фіброволоконих апаратів. Це дозволить проводити навчання, контролювати якість виконання процедур, проводити діагностику злоякісних пухлин гастроінтестинального тракту на ранніх стадіях. Із зареєстрованих в Україні відеосистем найбільш доцільним є забезпечення лікувально-профілактичних закладів III рівня акредитації відеоендоскопами серії Olympus Evis Exera II або Fujinon серії 4400 з функцією NBI чи FICE, лікувально-профілактичних закладів II рівня – відеоендоскопами Olympus V-150 або Fujinon серії 2500. Фіброволоконні ендоскопи доцільно закуповувати тільки в ті лікувально-профілактичні заклади, де інколи дослідження необхідно виконувати поза відділенням ендоскопії.
Президент Асоціації
лікарів-ендоскопістів України, д.мед.н. Нікішаєв В.І.
Секретар Асоціації
лікарів-ендоскопістів України, к.мед.н. Бойко В.В.