II Симпозиум "Современная диагностика и лечебная эндоскопия" 2008 г. Днепропетровск
Рішення симпозіуму
1.Вважаємо за доцільне об’єднувати ендоскопічні кабінети у відділення (районні, міжрайонні) з концентрацією персоналу та обладнання на одній базі, що дозволить підвищити якість обстеження та проведення дезинфекції ендоскопів.
2.Для проведення очищення, дезінфекції та стерилізації ендоскопів, а також медичного інструментарію до них рекомендуємо застосовувати ферментативні детергенти Бодедекс Форте, Сайдезим, та дезінфектанти Cidex OPA, Nu Cidex, Korsolex baziс, Korsolex екстра, Korsolex plus, Секусепт актив, тому що ці препарати добре вивчені, їх висока ефективність доведена і вони застосовуються у провідних західних країнах світу. Ці препарати рекомендовані до застосування виробниками ендоскопів та провідними ендоскопічними асоціаціями світу (Британською, Американською, Європейською, Німецькою, Французькою та іншими). Інші зареєстровані в Україні препарати досконало не вивчені, ефективність та вплив їх не доведена і вони не використовуються в розвинутих країнах.
3.При написанні протоколів ендоскопічних оглядів застосовувати термінологію і принципи, доповнені і рекомендовані МСТ.
4. При описанні рефлюкс-езофагіту користуватись Лос–Анжелесською класифікацією (1994р.), а при наявності метаплазії у стравоході – Празькими (2004 р.) та Паризькими (2005р.) критеріями.
5.При описанні пухлинних уражень стравоходу, шлунку і товстого кишківника користуватись Паризькою ендоскопічною класифікацією (2002 р.).
6.Тактика ведення хворих при епітеліальних неоплазіях шлунково-кишкового тракту повинна відповідати Міжнародній (Віденській) класифікації (по R.L. Schlemper з співавт., 2000 р.).
7.Вважати пріоритетним проведення вторинної профілактики раку шлунково-кишкового тракту.
8.Ендоскопічну поліпектомію вважати ефективним методом профілактики і лікування передракових станів товстого кишківника. При цьому користуватись класифікацією Kudo (1994 р.).
7.В зв’язку з тим, що більше 95% ендоскопів у розвинутих країнах є відеоендоскопами, вважаємо за доцільне проводити закупки відеоендоскопів замість фіброволоконих апаратів. Це дозволить проводити навчання, контролювати якість виконання процедур, проводити діагностику злоякісних пухлин гастроінтестинального тракту на ранніх стадіях. Із зареєстрованих в Україні відеосистем найбільш доцільним є забезпечення лікувально-профілактичних закладівIII рівня акредитації відеоендоскопами серії Olympus Evis Exera II або Fujinon серії 4400 з функцією NBI чи FICE, лікувально-профілактичних закладів II рівня - відеоендоскопами Olympus V-150 або Fujinon серії 2200. Фіброволоконні ендоскопи доцільно закуповувати тільки в ті лікувально-профілактичні заклади, де інколи дослідження необхідно виконувати поза відділенням ендоскопії.
8.При підготовці пацієнтів до проведення колоноскопії використовувати препарати, що містять поліетилен гліколь (Фортранс, Ендофальк).
9.Існуючим кафедрам ендоскопії розробити нові програми навчання та атестації по гастроінтестинальній ендоскопії з урахуванням світового досвіду та узгодженням їх з Асоціацією лікарів-ендоскопістів України. Вважаємо за доцільне збільшити термін спеціалізації по “Ендоскопії“ з 4 місяців до 6.
10.Враховуючи відсутність в державних закладах охорони здоров’я України сучасних ендоскопів, ендосонографічних комплексів, ентероскопів, миючих машин для дезинфекції ендоскопів, вийти з пропозицією до МОЗ України про забезпечення ендоскопічних відділень обласних лікарень, лікарень швидкої допомоги, діагностичних центрів та онкодиспансерів сучасним ендоскопічним обладнанням (відеогастроскопи, відеоколоноскопи, відеодуоденоскопи, мобільні установки для радіографії, ендосонографічні комплекси, ентероскопи, ендоскопічні електрохірургічні блоки, аргоно-плазмові коагулятори, інструментарій, миючі машини для дезинфекції ендоскопів та ін.).
11.Для покращення функціонування ендоскопічної служби в організаційному та кадрово-методологічному аспектах вважаємо за доцільним створити республіканський науково-практичний центр гастроінтестинальної ендоскопії.