Пішов з життя професор Петро Дмитрович Фомін

З глибокою скорботою сповіщаємо, що 25 червня 2020 року на 81 році життя пішов у вічність Фомін Петро Дмитрович – вчений-хірург зі світовим ім’ям, академік Національної академії медичних наук України, дійсний член Нью-Йоркської академії наук, член Європейської спільноти хірургів, член міжнародного наукового комітету Асоціації раку шлунку, доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, двічі лауреат Державної премії України, завідувач кафедри хірургії №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Петро Дмитрович належав до когорти людей, які були переповнені енергією, не зупинялися на досягнутому й постійно випробували свої можливості, а завдяки його таланту тисячі пацієнтів отримали можливість бути здоровими і радіти життю. За всі роки добросовісної та високопрофесійної праці в Університеті він здобув глибоку щиру повагу серед академічної медичної спільноти. Його громадянська позиція, його стриманість та цілеспрямованість у вирішенні важливих питань була прикладом для всього колективу Університету.

Світлий та незгасний спомин про його добрі земні справи назавжди залишиться у пам’яті та серцях усіх, хто його знав, любив та шанував. Висловлюємо співчуття рідним, близьким, колегам, учням та усім друзям. Вічна пам’ять світлій людині – Фоміну Петру Дмитровичу.

Офіційна церемонія прощання з академіком НАН та НАМН України Петром Дмитровичем Фоміним відбудеться в приміщенні Президії Національної академії наук України (вул. Володимирська, 54) в суботу 27 червня 2020 року о 12 годині. Поховання – на Байковому кладовищі о 14 годині.

БІОГРАФІЯ

Фомін Петро Дмитрович народився 10 вересня 1939 р. у с.Бабеєво Темниковського району Мордовської АРСР у сім’ї трудівника. Після закінчення з відзнакою лікувального факультету Томського медичного інституту у 1962 р. навчається у клінічній ординатурі на кафедрі госпітальної хірургії (1962-1964), працює хірургом-ординатором госпітальної хірургічної клініки під керівництвом академіка АМН СРСР А.Г. Савіних.

У 1966 р. обраний на посаду асистента кафедри госпітальної хірургії Томського медичного інституту, у 1970 р. захищає кандидатську дисертацію “Загрудинная предфасциальная тонкокишечная эзофагопластика при рубцовой непроходимости пищевода”.

В Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця П.Д. Фомін працює з 1970 р.: асистентом кафедри хірургії (1970-1981), доцентом (1981-1985), професором (1985-1992) цієї кафедри. У 1984 р. захищає докторську дисертацію “Восстановительные операции и их последствия при рубцовой непроходимости пищевода”. З 1992 р. по 2020 р. – завідувач кафедри хірургії №3.

П.Д. Фомін є учнем проф. В.С. Рогачової, члена-кореспондента НАН і АМН України проф. В.Д. Братуся.

П.Д. Фомін – відомий вчений-хірург, він зробив суттєвий внесок у наукове обґрунтування та розробку нових методів діагностики й лікування у хірургії, особливо доброякісних та злоякісних захворювань стравоходу, шлунково-кишкової кровотечі, жовчовивідних шляхів та інших органів черевної порожнини.

П.Д. Фомін є керівником першого в Україні Київського центру невідкладної допомоги хворим з шлунково-кишковою кровотечею. Наукові розробки та досвід Центру з організації допомоги, діагностики та методів хірургічного лікування стали основою для створення подібних центрів в областях України, широко впроваджуються в лікувальних закладах в Україні та за її межами, сприяли значному розширенню можливостей виліковування хворих, зменшенню летальності у 3-4 рази.

П.Д. Фомін виконує значний обсяг лікувально-консультативної роботи по лінії МОЗ України, він консультант Медичного управління при Державному управлінні справами, здійснює найбільш складні оперативні втручання.

Основними напрямками наукової діяльності П.Д. Фоміна є також різні аспекти вищої медичної освіти в Україні, участь у розробці Державних стандартів з вивчення хірургічних дисциплін відповідно до міжнародних стандартів.

П.Д. Фомін – автор 592 наукових праць, опублікованих у вітчизняних та зарубіжних виданнях, 48 авторських свідоцтв та патентів України на винахід, 15 раціоналізаторських пропозицій, присвячених новим методам діагностики, загально-хірургічних втручань, має 17 дипломів та свідоцтв учасника міжнародних, союзних та державних виставок і медичних форумів.

Під керівництвом П.Д. Фоміна виконані 4 докторські та 17 кандидатських дисертацій з актуальних питань хірургії, підготовлені 25 клінічних ординаторів і магістрів з хірургії, як українських, так і іноземних. Учні проф. П. Д. Фоміна працюють завідувачами кафедр хірургії (Ужгород), асистентами та доцентами кафедр хірургії (Ужгород, Київ, Тернопіль), головними лікарями, головними хірургами та завідувачами хірургічних відділень (Суми, Ужгород, Донецьк, Вінниця).

Висока ерудиція, добре знання іноземних мов сприяли тому, що П.Д. Фомін завжди бере активну участь у міжнародних форумах хірургів, що відбулися у США, Нідерландах, Угорщині, Польщі, Ізраїлю, Великій Британії, Німеччині, Бельгії, Франції, Японії, Південній Кореї, Італії.

П.Д. Фомін проводить велику науково-організаційну та громадську роботу, він член Правління та Президії Асоціації хірургів України, член спеціалізованої вченої ради при НМУ імені О.О. Богомольця за спеціальністю “хірургія”, член комісії МОЗ і Міністерства освіти і науки України з розробки освітньо-кваліфікаційних характеристик та Державних стандартів вищої медичної освіти в Україні, Член Європейського товариства хірургів, дійсний член Нью-Йоркської Академії Наук, міжнародного наукового комітету Асоціації раку шлунка, член редколегії кількох наукових медичних журналів, голова циклової методичної комісії з хірургічних дисциплін НМУ імені О.О. Богомольця.

У 1992-1993 рр. працює Головним хірургом м. Києва. З 1995 р. член спеціалізованої вченої ради при НМУ за спеціальністю “Хірургія”, з 1998 р. член експертної ради ВАК України, у 2003-2014 рр. – Головний хірург МОЗ України. У 2003 р. П.Д. Фомін обраний членом-кореспондентом АМН України за спеціальністю “Хірургія”, у 2011 р. – дійсним членом НАМН України. Академік Петро Дмитрович Фомін невтомно працював для розвитку медицини та хірургії в Україні як талановитий вчений, блискучий хірург.

За цикл наукових робіт “Розробка, теоретичне обґрунтування та клінічне впровадження нових органозберігаючих методів хірургічного лікування кровоточивих виразок шлунка і дванадцятипалої кишки” П.Д. Фомін одержав Державну премію України (1990); Указом Президента України за заслуги у розвитку медичної науки, вагомий особистий внесок у підготовку фахівців для охорони здоров’я П.Д. Фоміну присвоєне почесне звання заслуженого діяча науки і техніки України (1999); за значний особистий внесок у розвиток економіки, культури, освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери м. Києва П.Д. Фомін нагороджений Почесними грамотами Кабінету Міністрів України (2001, 2008); багаторічна лікарська, науково-педагогічна та громадська діяльність П. Д. Фоміна відзначена подякою Голови Київської міської держадміністрації (2003). У 2004 р. Указом Президента України П. Д. Фомін нагороджений Орденом Ярослава Мудрого V ступеня, у 2009 р. – Орденом Ярослава Мудрого ІV ступеня. За цикл наукових робіт “Фундаментальні дослідження впливу гіпертермії на стан імунітету та розробка нових високоефективних технологій лікування при гнійно-септичних захворюваннях у серцево-судинній та абдомінальній хірургії” П.Д. Фомін отримав Державну премію України в галузі науки і техніки (2008). Як відомий лікар-хірург П. Д. Фомін отримав відзнаку МОЗ України “Хрест Пантелеймона Цілителя” (2009), Орден святителя Луки Кримського (2011). У 2010 р. Європейською академією природничих наук нагороджений Європейським орденом Миколи Пирогова та пам’ятною медаллю Теодора Більрота (2011). У 2009 р. П.Д. Фомін обраний почесним професором Тернопільського медичного університету імені І.Я. Горбачевського; у 2012 р. – почесним доктором Російського Національного медико-хірургічного центра ім. М.І. Пирогова; у 2013 р. – нагороджений Почесною грамотою Рівненської обласної ради; у 2013 р. – Золотою медаллю НАМН України “За наукові досягнення”. У 2014 р. за наукову розробку “Сучасні мініінвазивні ендоскопічні та хірургічні технології лікування шлунково-кишкових кровотеч”, розробку і впровадження інноваційних технологій П.Д. Фомін отримав Премію Кабінету Міністрів України.

28 грудня 2011 року обраний академіком Національної академії медичних наук України за спеціальністю хірургія. Як виключний лікар-хірург отримав відзнаку МОЗ України «Хрест Пантелеймона Цілителя» (2009 р.)., Орден святителя Луки-архієпископа Кримського (2011р.), Орден Української православної Церкви Святого благовірного князя Київського Ярослава Мудрого(2016р.)

В 2010 нагороджений Європейською академією природничих наук Європейським орденом Миколи Пирогова та пам’ятною медаллю Теодора Більрота (2011р.). В 2009 році обраний почесним професором Тернопільського медичного університету імені І.Я. Горбачевського, а в 2012 році – Почесним доктором Російського Національного медико-хірургічного центра ім. М.І.Пирогова та в 2017 році – Почесним доктором Киргизсько-Росийського Слов’янського університету. В 2013 році нагороджений Почесною грамотою Рівненської обласної ради. В 2013 році нагороджений Золотою медаллю НАМН України «За наукові досягнення», а в 2018р. Медаллю «Народна шана українським науковцям 1918-2018». В 2018р. отримав Орден  « Медична слава України»,  Орден « Єдність і Слава » та Пам`ятну відзнаку імені академіка Олександра Олександровича Шалімова, а в 2020р. нагороджений орденом «Гордість медицини».

Академік Фомін Петро Дмитрович вніс величезний внесок в розвиток медицини та хірургії на Україні як талановитий вчений та блискучий хірург.

 

ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ …


У вас установлена устаревшая версия браузера

Браузер который вы используете не пригоден для просмотра данного сайта. Пожалуйста установите последнюю версию браузера: